Jeśli marzysz o domu jednorodzinnym i planujesz zlecić jego budowę specjalistom, powinieneś wiedzieć, jakie są poszczególne etapy jego powstawania. Możesz zdecydować się na wykończenie do stanu surowego otwartego lub zamkniętego. Co dostajesz na typ etapie?

Poznaj etapy budowy domu jednorodzinnego
Wyróżniamy kilka zasadniczych kroków podczas budowy domu, a są to:
- 0 etap – formalności. Zakup działki, zgromadzenie dokumentacji i uzyskanie niezbędnych zgód.
- 1 etap – przygotowanie terenu. Ogrodzenie, geodezyjne wytyczenie budynku, równanie terenu i wykonanie fundamentów.
- 2 etap – surowy budynek. Wznoszenie ścian, stropów, betonowych schodów oraz wykonanie więźby dachowej i montaż okien oraz drzwi zewnętrznych.
- 3 etap – instalacje. Elektryka, woda, kanalizacja, c.o., wentylacja, klimatyzacja i gaz.
- 4 etap – wykończenia. Montaż urządzeń, wykończenie wnętrz, malowanie, montaż podłóg, stolarki wewnętrznej, wykonanie elewacji, docieplenie poddasza.
- 5 etap – zakończenie budowy. Zgłoszenie zakończenia budowy do nadzoru budowlanego i możliwość wprowadzenia się do budynku.
Co oznacza, że budynek jest w stanie surowym zamkniętym?
Budowa domu dzieli się na etapy i już przy zakupie nieruchomości można spotkać się z określeniami takimi jak stan surowy otwarty i zamknięty. W pierwszej kolejności mowa jest o stanie zerowym, gdy przystępuje się do prac związanymi z fundamentami, w których zawierają się: ławy i ściany fundamentowe, podbudowa i chudy beton pod posadzkę. Po nim następuje stan surowy otwarty, gdy można już zobaczyć zarys budynku. Powstały już ściany, strop, komin, pokrycie dachowe, schody wewnętrzne. Wtedy można mówić o wszystkich podstawowych elementach tworzących konstrukcję obiektu.
Po zakończeniu stanu surowego otwartego kolejnym etapem budowy jest stan surowy zamknięty. Wiąże się on ze wstawieniem okien i drzwi. W tym momencie jest już zrealizowana stolarka okienna i drzwiowa.
Stan surowy zamknięty oznacza, że budynek jest już należycie chroniony przed niekorzystnymi czynnikami pogodowymi.
Sprawdź dokładnie, co oznacza „stan surowy zamknięty"
Warto wiedzieć, że w przypadku stanu surowego zamkniętego nie ma konkretnej definicji w prawie budowlanym, która określa jego znaczenie, więc każda firma zajmująca się budową może inaczej określać ten etap. Bardzo ważne jest zatem dokładne sprawdzenie zapisów umowy i analiza tego, co obejmuje stan surowy zamknięty w konkretnym przypadku.
Czasami deweloperzy ograniczają się do minimum i uważają ten etap za zakończony w przypadku zabezpieczenia obiektu budowlanego przed ujemnymi temperaturami oraz opadami śniegu. Niestety można zapomnieć o szeregu dodatkowych prac zwiększających ochronę domu. Jednak zawsze należy oczekiwać, aby stan surowy zamknięty obejmował już wykonanie kompletnej konstrukcji budynku.
Stan surowy zamknięty to zwykle gotowe ławy fundamentowe i ściany fundamentowe. Można liczyć także na postawione ściany na parterze i wylane stropy. To także postawione ściany na piętrze i ustawione ścianki działowe. Po zakończeniu tego etapu jest już najczęściej przygotowana więźba dachowa – to samo dotyczy pokrycia dachowego. Wstawione są zarówno drzwi zewnętrzne, jak i okna.
Jak długo trwają prace od stanu zerowego do surowego zamkniętego?
Doprowadzenie prac od stanu zerowego, czyli fundamentów, do stanu surowego zamkniętego zajmuje najczęściej kilka miesięcy – średnio 3-4. Cały stan deweloperski trwa około 8 miesięcy od wbicia łopaty. Wykończenie zależy od standardu, ale trzeba na nie liczyć dodatkowe 2 miesiące.
Zdecydowanie dłużej trwa wykończenie powstałego obiektu. Trudno określi, jak długo zajmą prace na tym etapie. Wiele zależy jednak od skomplikowania projektu, metrażu i dostępności materiałów.
Jak wybrać specjalistów do budowy domu jednorodzinnego?
Przy wyborze specjalistów, którzy zajmą się budową domu, powinieneś mieć na uwadze, co konkretnie obejmuje stan surowy zamknięty. Najczęściej jest to już z góry określone, więc jako inwestor wiesz, czego się spodziewać.
Kiedy szukasz odpowiedniej firmy budowlanej do budowy domu, koniecznie zapoznaj się z jej reputacją i sprawdź jej wcześniejsze realizacje, aby ocenić jakość zrealizowanych przez nią dotychczas projektów.
Wybierz wykonawcę, z którym będziesz mógł komunikować się efektywnie przez cały proces budowy. Sprawdź też, czy firma jest elastyczna i dostosowuje się do Twoich potrzeb.
Z jakimi kosztami wiąże się doprowadzenie budynku do stanu surowego zamkniętego?
Nie można jednoznacznie określić, ile kosztuje doprowadzenie budynku do stanu surowego zamkniętego. Wpływa na to wiele czynników. W dużej mierze wydatki są uzależnione od powierzchni obiektu budowlanego. Na całkowity koszt wpływają przede wszystkim wykorzystane technologie. Skomplikowane projekty są czasochłonne i kosztowne.
Można szacować, że doprowadzenie obiektu do deweloperskiego pochłonie nawet 40-50% kosztów całej inwestycji. Budżet drastycznie rośnie w przypadku drogich materiałów. Nie bez znaczenia jest też termin budowy. Koszty wzrosną poza sezonem. Radzimy więc, aby doprowadzić budynek do stanu surowego zamkniętego jeszcze przed okresem zimowym.