Tego typu zestawień jest w sieci sporo. Dlaczego to jest wyjątkowe? To nie jest artykuł teoretyków. Na co dzień spędzamy czas na rozmowach z Inwestorami i na placach budowy. Doradziliśmy już w dziesiątkach przypadków i odpowiadaliśmy na setki pytań. Na tej podstawie radzimy, jakie sposoby ogrzewania domu warto wybrać, uwzględniając zarówno najbliższe lata, jak i dłuższą perspektywę, a szczególnie – stale zmieniające się przepisy.

Pompa ciepła przy wybudowanym domu

Wstęp – jak zrobić ogrzewanie domu w 2024 r.

Jakie zrobić ogrzewanie domu? Jeszcze kilka lat temu Inwestorzy nawet się nad tym nie zastanawiali; wybierali to, co akurat było w projekcie lub co znali najlepiej z wcześniejszych mieszkań. Rzeczywistość jednak mocno się skomplikowała. Od 2030 r. wszystkie nowe budynki mieszkalne w krajach UE mają być zeroemisyjne, a od 2040 r. ma nastąpić całkowite odejście od wykorzystania paliw kopalnych do ogrzewania budynków w Unii, a co za tym idzie, wycofanie kotłów na paliwa kopalne.

Przepisy zmieniają się dziś w błyskawicznym tempie. Nasi Klienci nie muszą śledzić dzienników ustaw i unijnych dyrektyw. Informujemy ich o zmianach i od razu proponujemy alternatywy.

Poniżej odpowiadamy, czym ogrzewać dom w 2024 r., pamiętając, że decyzja będzie miała skutki również w kolejnych dekadach.

Na początek uwaga wstępna: W poniższym zestawieniu nie pochylaliśmy się nad dokładnym wyliczeniem kosztów ogrzewania domu w 2024 r. Zmiennych jest tu zbyt dużo: wydajność tego czy innego pieca, zmiany cen surowców, wahania regionalne cen surowców, różne taryfy, a do tego czynniki związane z samym domem: metraż, liczba mieszkańców i wreszcie roczne zapotrzebowanie na energię w przeliczeniu na m2. Powstało już kilka rzetelnych analiz, porównujących koszty (jak ta na stronie Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, czy na stronie Rankomat.pl).

1. Sposób na ogrzewanie domu: Gaz

Inwestorzy przychodzą do nas najczęściej z gotowym projektem domu do adaptacji lub zamawiają projekt u architekta. Gdy sprawdziliśmy w jednej z popularnych pracowni, jakie sposoby na ogrzewanie domu 100-150 m2 dominują w projektach, to w ok. 900 projektach z 1200 była przewidziana instalacja gazowa.

Wady: Jeśli rozważasz, czym ogrzewać dom w 2024 r. i zastanawiasz się nad gazem, to przede wszystkim zależy od tego, czy na danym terenie istnieje sieć gazowa i czy jest możliwe podłączenie domu do tej sieci. Alternatywnie można też postawić na podwórku zbiornik z gazem LPG, pamiętając o bezpieczeństwie i ilości miejsca, jaką to zajmuje. Przy budowach zaplanowanych na kilka lat do przodu warto też pamiętać, że wg unijnych przepisów od 2030 r. piece na gaz nie mają być montowane w nowych budynkach.

Zalety: Kotłownia na piec gazowy to czyste pomieszczenie, które może też być pralnią czy domowym magazynem (choć nie powinno się tam suszyć mokrych ubrań, aby kocioł nie zaczął rdzewieć). Poza tym działa właściwie sam – nie trzeba nic czyścić, dokładać itp. A więc ogrzewanie domu na gaz czy z pompą ciepła? Nie da się odpowiedzieć na tak postawione pytanie – każdy przypadek trzeba rozważyć osobno.

Nasze podejście: Według portalu Wielkiebudowanie.pl koszt wybudowania 1 m2 domu w stanie deweloperskim wynosił 10 lutego 2024 r. 6279 zł (na pdst. rozmów z przedstawicielami firm budowlanych z różnych regionów Polski). Weźmy projekt 80-metrowego domu z elektrycznym ogrzewaniem podłogowym lub pompą ciepła i projekt 84-metrowego domu, w którym ok. 4 m2 zaplanowano na kotłownię na piec gazowy (aktualne wymogi techniczne zakładają minimalną kubaturę 8 m3 przy wysokości 2,2 m). W tym drugim przypadku dom byłby o 25 tys. zł droższy, niż mniejszy z ogrzewaniem, które nie wymaga osobnego pomieszczenia gospodarczego.

2. Sposób na ogrzewanie domu: elektryczny

Pod tym pojęciem tak naprawdę można rozumieć szereg różnych rozwiązań, takich jak wolnostojące grzejniki, grzejniki i napromienniki naścienne czy elektryczne ogrzewanie podłogowe (które z kolei może opierać się na foliach lub matach grzewczych).

Wady: We wszystkich rankingach ogrzewanie elektryczne wypada najdrożej spośród wszystkich pozostałych technologii. O ile więc grzejniki tego typu sprawdzają się w przypadku najmniejszych, kompaktowych domków, to raczej nie rozwiąże to problemu, jakie ogrzewanie domu 100 m2 wybrać.

Zalety: Ogrzewanie elektryczne to odpowiedź na pytanie, jak zrobić ogrzewanie domu bez spalin, kotłowni i wszystkich pozostałych problemów związanych z innymi sposobami ogrzania domu. W przeciwieństwie do wodnego, elektryczne ogrzewanie podłogowe można zaplanować na etapie prac wykończeniowych w domu.

Nasze podejście: Odpowiednio zaplanowane elektryczne ogrzewanie podłogowe daje ciekawe możliwości, jeśli chodzi o akumulację i rozprowadzanie ciepła, a nawet zdalne sterowanie systemem. Połączone z fotowoltaiką może – potencjalnie – przynieść dodatkowe oszczędności.

3. Sposób na ogrzewanie domu: pompa ciepła

Program Czyste Powietrze i Ulga Termomodernizacyjna, wraz z szeroko zakrojoną kampanią reklamową pomp ciepła sprawiła, że coraz więcej osób nas o to pyta. Większość potencjalnych problemów z pompą ciepła można wyeliminować, racjonalnie planując instalację jeszcze przed budową.

Wady: Wymaga specyficznego projektu domu i jego otoczenia, bo pompa ciepła generuje hałas na poziomie 40-60 dB. Poza tym niewątpliwą wadą są koszty, zarówno montażu, jak i samego urządzenia.

Zalety: To obecnie jedna z nielicznych technologii niezagrożonych unijnymi dyrektywami czy innymi czynnikami (które wpływają ujemnie na ceny prądu, gazu czy oleju opałowego). A więc ogrzewanie domu na gaz czy z pompą ciepła? To rozważamy wspólnie z Klientem indywidualnie, biorąc pod uwagę m.in. koszty czy dostępność sieci gazowej (lub możliwość wykonania przyłącza).

Nasze podejście: Pompa ciepła osiąga najwyższą sprawność dla wody kotłowej w temperaturze 30-35 stopni. To za mało, by porządnie nagrzać kaloryfery, ale wystarczająco dla klimakonwektorów i ogrzewania podłogowego. W przypadku ogrzewania podłogowego wodnego i powietrznego (a takie „współpracują" najczęściej z pompami ciepła), wymaga to prac dość głęboko pod poziomem podłogi i ok. 7 cm wylewki. Montując kompletny system od razu, Inwestor unika później skomplikowanych remontów.

4: sposób na ogrzewanie domu – klimatyzacją

Z uwagi na polski klimat klimatyzacja do chłodzenia wnętrz nie przyjęła się u nas na taką skalę, jak np. w USA czy w Australii. Istnieją jednak klimatyzatory, które posiadają funkcję… ogrzewania. Czy to wart uwagi sposób na ogrzewanie domu w 2024 r.?

Wady: Niezależnie od tego, jaki sposób na ogrzewanie domu wybierzemy, jeśli dom niezostanie prawidłowo ocieplony, to ogrzewanie (przy dzisiejszych cenach surowców i energii) może być drogie. Z drugiej jednak strony solidne ocieplenie i zastosowanie w budynku idei zaczerpniętych z budownictwa pasywnego (np. odpowiednio rozmieszczone okna zapewniające „dogrzanie" wnętrza za pomocą… słońca) mogą sprawić, że zarówno kominek, jak i pompa ciepła, klimatyzacja czy ogrzewanie elektryczne dobrze się sprawdzą. Osobnym problemem może być dźwięk emitowany przez klimatyzator, a więc trzeba go zamontować w dobrze przemyślanym, oddalonym od okien miejscu.

Zalety: Zakładając, że dom jest energooszczędny i ma powierzchnię do 70-100 m2, a klimatyzator (lub klimatyzatory) zostaną wybrane świadomie na podstawie parametrów, to może być atrakcyjny sposób na ogrzanie domu. Nie zajmuje dużo miejsca i nie wymaga gruntownych zmian we wnętrzach (jak np. montaż wodnego ogrzewania podłogowego).

5: sposób na ogrzewanie domu – kominek

Jak na razie piece na drewno nie są wycofywane z użytku. Kominek w górskim domu czy piec kaflowy na wsi to element polskiej tradycji, choć w dzisiejszych realiach coraz rzadziej stosuje się je jako główne źródło ciepła.

Wady: Opalanie domu za pomocą kominka wymaga dużo pracy związanej z: rąbaniem i noszeniem drewna czy czyszczeniem pieca. Pamiętajmy też o tym, że w Krakowie i miejscowościach uzdrowiskowych nie można palić w kominku. Zakaz obowiązuje też w całym kraju w tzw. dni smogowe. Nie wolno też palić w nim drewnem mokrym.

Zalety: Główną zaletą kominka jest jego niezaprzeczalny urok. Dodatkowo, biorąc pod uwagę, że wszystkie pozostałe wymienione sposoby ogrzewania wymagają prądu, to warto mieć w domu system, który zadziała, nawet jeśli elektryczności chwilowo zabraknie.

Nasze podejście: Z uwagi na tradycję i niezaprzeczalny urok kominka, w niektórych domach na pewno warto się na niego zdecydować. Oczywiście nie jako główne źródło ogrzewania. Kominek może jednak świetnie uzupełnić system oparty na piecu gazowym, pompie ciepła, klimatyzacji czy ogrzewaniu podłogowym, szczególnie w chłodniejsze letnie czy jesienne wieczory.

Podsumowanie – czym ogrzewać dom w 2024 r. i później?

Mamy nadzieję, że tym tekstem udało nam się wskazać, że temat sposobów ogrzewania domu jest bardziej skomplikowany, niż pozornie mogłoby się wydawać. Wymieniliśmy powyżej tylko niektóre czynniki, które mogą mieć wpływ na ostateczną opłacalność danego rozwiązania. Kontakt z doświadczonym wykonawcą budowlanym (nie: z ekipą!) pozwala omówić wszystkie te kwestie i wybrać, jaki sposób ogrzewania domu, biura czy magazynu będzie najlepszy. Przeglądając internet, wydaje się, że odpowiedzi na te pytania są proste. Jednak lata doświadczeń nauczyły nas, by nie kierować się dogmatami, presją czy… modą, a tym, co rzeczywiście będzie miało sens w długofalowej perspektywie w przypadku konkretnego Klienta. Jeśli chcesz dobrać z nami odpowiednie źródło ciepła do swojego wymarzonego domu, to zapraszamy do kontaktu.

Za darmo: poradnik o budowie domu

Planujesz budowę domu? Pobierz nasz darmowy poradnik o budowie domu, z którego dowiesz jakie dokumenty i specjaliści będą niezbędni, jak sprawdzić działkę w miejscowym planie zagospodorowania, czym różni się projekt gotowy od indywidualnego i wiele więcej.

Poznaj nas lepiej

O NAS