Budowa domu wiążę się z podejmowaniem wielu decyzji, a przed ich dokonaniem należy zapoznać się ze wszystkimi ważnymi informacjami. Jednym z pytań, jakie pojawi się w trakcie powstawania wymarzonego miejsca, będzie kwestia rodzaju fundamentów. Do najpopularniejszych opcji należą ławy lub płyty fundamentowe – czym się różnią?

Porównanie płyty z ławami fundamentowymi
Wielu inwestorów zastanawia się, czy lepszym rozwiązaniem są ławy fundamentowe, czy płyta fundamentowa. Przed podjęciem decyzji warto rozważyć różnice pomiędzy dwoma rodzajami fundamentów, co pomoże przybliżyć podstawowe kwestie związane z montażem, wytrzymałością i ceną.
Płyty fundamentowe bardzo często znajdują swoje zastosowanie w przypadku domów energooszczędnych i pasywnych ze względu na dużą skuteczność termoizolacji. Oprócz tego charakteryzują się również większą odpornością podczas podwyższania wód gruntowych, ponieważ przenoszą równomiernie obciążenie budynku i mogą być stosowane w trudnych warunkach gruntowych.
Zalety i wady wyboru płyty fundamentowej
W celu lepszego zrozumienia obu rozwiązań i dokonania wyboru warto zastanowić się nad możliwymi zaletami oraz wadami.
Podczas korzystania z płyty fundamentowej należy jednocześnie zaplanować wszelkie przyłącza, ponieważ ten rodzaj fundamentu stanowi również podłogę parteru budynku, ale tylko w przypadku wykonania termopłyty, w innym przypadku stosuje się dodatkowo na płytę warstwę styropianu i wylewkę. I chociaż niektórzy mogą doszukiwać się w tym wad, należy być świadomym zalet, wynikających z takiego rozwiązania. Dzięki tej metodzie, osoby budujące dom znacznie oszczędzają czas, który skraca się z kilku tygodni do zaledwie kilku dni, unikając jednocześnie dodatkowych, kolejnych prac posadzkowych.
Zalety i wady wyboru ławy fundamentowej
Omawiając zalety i wady ławy fundamentowej, należy rozpocząć od możliwości samodzielnego wykonania takiej zabudowy metodą gospodarczą. Jest to bez wątpienia duży plus dla osób, których interesuje właśnie takie rozwiązanie.
Jakie wady są najczęściej podkreślane w tym rozwiązaniu? Jest ono czasochłonne, a wiele osób, które pragną zaoszczędzić czas, decyduje się jednak na gotowy beton pochodzący z wytwórni.
Ile trzeba zapłacić za fundamenty?
Koszt budowy fundamentów to również bez wątpienia jeden z ważniejszych aspektów, szczególnie dla osób, którym zależy na ekonomicznych rozwiązaniach lub posiadających ograniczony budżet. Wbrew panującym mitom, nowocześniejsze rozwiązanie, jakim jest płyta fundamentowa, wcale nie przewyższa cenowo tradycyjnych metod budowlanych. Podczas jej budowy zużywana jest większa ilość materiałów, jednak należy pamiętać, że jednocześnie zbudowana zostaje posadzka parteru.
Podczas budowy fundamentów tradycyjnych należy doliczyć koszty dodatkowej budowy podłogi łącznie z hydroizolacją, co czyni płyty fundamentowe ekonomiczniejszym rozwiązaniem. Oprócz znacznie łatwiejszej konstrukcji płyta jest również tańsza i zapewnia wprowadzenie kilku etapów budowlanych za jednym razem. Nie można zapominać o tym, że płyta to izolacja, co pozwala na oszczędności w trakcie użytkowania gotowego domu.
Ławy fundamentowe czy płyta fundamentowa – co wybrać?
Decyzję odnośnie do rodzaju fundamentów należy podjąć, analizując swoje oczekiwania i potrzeby, finanse oraz możliwości przyszłego domu. Uwzględnienie wszystkich różnic, wad i zalet, powinno ułatwić podjęcie odpowiedniej decyzji, która pozwoli przełożyć się na pełną satysfakcję i zadowolenie z użytkowania.
Ławy fundamentowe
Plusy | Minusy |
---|---|
To tradycyjna metoda polegająca na umieszczeniu belki betonowej na podłożu. | Mogą być droższe w budowie ze względu na potrzebę większej ilości materiałów i czasochłonności montażu. |
Są bardziej elastyczne w dostosowywaniu się do nierówności terenu, co może być istotne w przypadku trudnych warunków. | Wymagają większej przestrzeni, co może być problematyczne na mniejszych działkach. |
Płyty fundamentowe
Plusy | Minusy |
---|---|
Jest tańszym rozwiązaniem, zwłaszcza przy budowie na gruntach o dobrej nośności. | Mogą być trudniejsze do dostosowania się do nierównego terenu, co może wymagać dodatkowych prac ziemnych. |
Montaż jest zazwyczaj szybszy niż ław fundamentowych, co może przyspieszyć cały proces budowy. | W przypadku nieprawidłowości w gruncie płyta fundamentowa może być bardziej narażona na pęknięcia. |
Biorąc pod uwagę aspekty takie jak prostota w wykonaniu, natychmiastowo widoczne efekty, ekonomiczne i praktyczne rozwiązanie, płyta fundamentowa może okazać się najlepszym rozwiązaniem. Nowoczesność i odpowiedź na zwiększające się potrzeby klientów to jej pożądane cechy. Dla osób poszukujących bardziej tradycyjnych metod, pragnących skorzystać z profesjonalnej ekipy budowlanej i wieloletnich znanych metod, ławy fundamentowe mogą być również dobrym rozwiązaniem.
Bez względu na wybór, należy pamiętać, że trwałość i energooszczędność domu powinny być zamierzonym efektem, a metody i rodzaje budowy należy dobrać indywidualnie do każdego projektu.